Grawerowanie – to warto wiedzieć

/ Ciekawostki/ 0 comments

Grawerunek pozwala na personalizację i nadanie wyjątkowości wielu gadżetom. To wyjątkowo trwała i efektowna metoda znakowania, dzięki której zwykły długopis, kubek, breloczek, pierścionek, zegarek, skrzynka na wino czy zapalniczka nabierają niezwykłego charakteru. Co jeszcze można ozdobić tym sposobem? Jakie techniki grawerowania wyróżniamy? Jakie narzędzia wykorzystuje się do grawerowania? Poniżej odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Zapraszamy do lektury.

Kilka słów o grawerowaniu

Grawerowanie to proces znakowania/zdobienia przedmiotów wykonanych z różnych materiałów, o długiej i bogatej historii. Za jej pośrednictwem można wykonać dowolny, pamiątkowy napis lub dedykację. Niegdyś prace te wykonywał w 100% ręcznie tzw. grawermistrz, dziś bardzo często zastępuje go już maszyna (a dokładnie nowoczesny, zaawansowany technologicznie laser typu CO2).

Jakie techniki grawerowania wyróżniamy?

Wyróżniamy dwa główne rodzaje grawerowania: mechaniczne oraz laserowe.

Z tego względu, iż grawerowanie mechaniczne (ręczne) wykonywane jest przez człowieka za pomocą jego dłoni – nie jest tak precyzyjne i perfekcyjne, jak znakowanie przedmiotów z użyciem lasera. Ręczne rycie napisów jest też bardzo czasochłonne i znacznie droższe, niż korzystanie z elektronicznych maszyn, dlatego tylko nieliczni korzystają z usług warsztatu grawerskiego bazującego na tradycyjnych technikach zdobniczych.

Grawerowanie laserowe polega na usunięciu cieniutkiej warstwy materiału z powierzchni danego przedmiotu. To ekonomiczne i tanie rozwiązanie – laser jest wydajnym urządzeniem, które umożliwia znakowanie wielu przedmiotów w naprawdę krótkim czasie, odwzorowując nawet najmniejsze detale.

Jakie narzędzia wykorzystuje się do grawerowania?

W przypadku tradycyjnych metod podstawowymi narzędziami, jakie posiada w swoim warsztacie grawermistrz są rylec, sztychla (fachowiec posiada ich kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt!), imadło i młotek. Warto dodać, że ręczne grawerowanie wymaga ogromnej wprawy i doświadczenia, które zdobywa się latami – ozdobione w ten sposób przedmioty nieraz wyglądają jak prawdziwe dzieła sztuki. Jeśli chodzi o grawerowanie laserowe – jak sama nazwa wskazuje, kluczową rolę przy tej metodzie odgrywa laser, który podłączany jest do komputera.

Co można grawerować?

Wiele osób zastanawia się, czy grawerowanie ma jakieś ograniczenia? Oznakować tym sposobem można praktycznie każdy materiał, w tym m.in.:

 • metale powlekane,
 • drewno,
 • skórę,
 • papier,
 • tkaniny,
 • ceramika,
 • tekturę,
 • kamień,
 • silikon,
 • gumę,
 • plexi,
 • szkło,
 • laminat grawerski,
 • materiały mieszane.

Czy przedmiot z grawerunkiem to dobry pomysł na prezent?

Oczywiście, że tak. Grawer jest tak naprawdę niezniszczalny – sentencja naniesiona na pióro, kolczyki, nieśmiertelnik, pierścionek lub inny podarunek nie zetrze się nawet po upływie wielu lat, stanowiąc oryginalną i trwałą pamiątkę.

Ile kosztuje naniesienie grawerunku na dany produkt? To zależy. Przykładowo materiały trudne w obróbce są wyceniane indywidualnie. Jednak samo przygotowanie projektu oraz wizualizacja nadruku, to, w zależności od firmy świadczącej tego typu usług, i koszt 30-50 zł. Do tej kwoty trzeba doliczyć koszt personalizacji, materiałów, wycenę czasu pracy lasera itp. Im większe zamówienie składamy, tym większy rabat możemy uzyskać.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł przybliżył wam nieco sztukę grawerowania oraz zachęci do spersonalizowania tą metodą wielu przedmiotów w życiu prywatnym (np. prezentów okolicznościowych) lub zawodowym (różnego rodzaju gadżetów reklamowych dla swojej firmy).

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*