Jak powinna wyglądać dobra restauracja? Co sprawia, że lokal zyskuje renomę?

/ Gastronomia/ 0 comments

Zwyczaj spożywania obiadów poza domem – czyli w restauracji, jest praktykowany przez coraz więcej Polaków, zwłaszcza tych, mieszkających w mieście. Jak powinna wyglądać dobra restauracja, która już w progu zachęci potencjalnych klientów do konsumpcji dań? O co powinien zadbać każdy właściciel lokalu gastronomicznego na poziomie? Zapraszamy do lektury.

Przytulny wystrój

Atrakcyjna aranżacja wnętrza sprawia, że w lokalu panuje miła atmosfera, która zwykle udziela się też klientom. Jeśli chcemy, by goście chętnie wracali do naszej restauracji, organizowali w niej rodzinne uroczystości, obchodzili rocznice i jubileusze, musimy koniecznie zadbać o odpowiedni wystrój (oczywiście korespondujący z serwowaną kuchnią).

Jeśli mamy wyczucie stylu i interesujemy się dekoratorstwem wnętrz, możemy sami spróbować zorganizować restauracyjną przestrzeń (z pewnością jest to tańsze rozwiązanie). Natomiast jeśli dysponujemy odpowiednim budżetem i nie mamy czasu na tego typu prace, możemy skorzystać z pomocy profesjonalistów – projektantów wnętrz.

Dbanie o czystość w restauracji

Czystość to, obok smacznej kuchni jeden, z najważniejszych filarów restauracji z klasą. Warto przypominać pracownikom, aby systematycznie wymieniali brudne obrusy, uzupełniali serwetki i utrzymywali schludny wyglądu swoich uniformów. Nie bez znaczenia jest też stan toalet – tutaj również powinien zawsze panować ład i porządek.

Profesjonalna obsługa kelnerska

Kelnerzy są bez wątpienia wizytówką każdej restauracji, dlatego ważne jest, aby nie zatrudniać przypadkowych osób z „ulicy”, ale takie, które cechują się wysoką kulturą osobistą, cierpliwością, chęcią nauki i życzliwym podejściem do klienta (co przydaje się zwłaszcza w kryzysowych, nerwowych sytuacjach, gdy należy zachować zimną krew). Dobrze, jeśli załoga jest zgrana i potrafi ze sobą współpracować, wspólnie znacznie łatwiej spacyfikować kłótliwego klienta lub rozwiązać różne bieżące problemy.

Atrakcyjna karta menu

Karta dań powinna być schludna, czytelna i przejrzysta oraz niezbyt długa (to znak dla klientów, że potrawy przygotowywane są ze świeżych produktów). Czcionka nie może być zbyt mała, aby goście w podeszłym wieku również mogli bez problemów odczytać nazwy wszystkich pyszności. Jako że stołeczne restauracje odwiedza wielu turystów, warto zadbać o kilka wersji językowych menu (m.in. angielską, niemiecką, hiszpańską).

Niektóre lokale gastronomiczne urozmaicają karty atrakcyjnymi zdjęciami serwowanych potraw, jednak nie jest to powszechnie obowiązującym standardem. Warto zadbać, aby w skład menu wchodziły zarówno dania mięsne, bezmięsne, jak i te, dedykowane najmłodszym (co zostanie docenione przez każdą rodzinę z dziećmi).

Gratisowe przystawki

Małe przystawki w postaci domowej roboty pasztetu, kawałka pieczywa czosnkowego z oliwą z oliwek lub kiszonych ogórków to zawsze miłe zaskoczenie dla gości, które sprawia, że czują się dopieszczeni już na samym starcie. Darmowe przekąski zaspokoją pierwszy głód i sprawią, że nawet dłuższe oczekiwanie na dania nie będzie tak frustrujące.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki zawarte w tym artykule sprawią, iż rozpoznanie dobrej restauracji z klasą nie będzie stanowiło już żadnego problemu.

Jeśli zastanawiają się Państwo, jakie klimatyczne restauracje w Warszawie warto odwiedzić, przejrzyjcie popularne serwisy kulinarne lub odwiedzić blogi znanych miłośników polskiej kuchni – rekomendacje klientów to najlepsza wizytówka dla każdego lokalu gastronomicznego.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*