Wyjątkowy spektakl w Teatrze IMKA

/ Kultura/ 0 comments

Teatr to wyjątkowe miejsce, które wielu Polaków uwielbia odwiedzać. Choć sceptycy twierdzą, że jego dni są policzone, wydaje się, iż jednak teatry w naszym kraju wciąż będą się zapełniały, a ludzie, kochający kulturę, nie pozwolą na ich upadek. Teatr bowiem niezmiennie trwa od czasów starożytnych, gromadząc na widowni osoby, spragnione kulturowych wrażeń. Jednym z wielu warszawskich teatrów jest IMKA, którego dyrektorem artystycznym jest znany wszystkim Tomasz Karolak. To właśnie na deskach tegoż teatru wystawiany jest spektakl „Dzienniki” na podstawie dzieła Witolda Gombrowicza. Wspaniała obsada, świetny scenariusz i doskonała reżyseria sprawiły, że „Dzienniki” cieszą się wyłącznie pozytywnymi recenzjami.

„Dzienniki” w Teatrze IMKA

„Dzienniki” to spektakl na podstawie dzieła Witolda Gombrowicza, opowiadający o losach autora, który podejmuje dialog z tradycją polskiej kultury. Osoby zaznajomione z twórczością tego wybitnego artysty z pewnością będą zachwycone ironią, cynizmem i humorem, płynącymi ze spektaklu, lecz także jego aktualnością. Przedstawienie przesiąknięte jest bowiem słodko-gorzką polskością, dzięki czemu widz doświadcza prawdziwej huśtawki nastrojów – od dumy z bycia Polakiem, przez zawstydzenie, a nawet żal.

Reżyserem spektaklu jest Mikołaj Grabowski, który, jak nikt inny, potrafi przenieść widza w realia akcji przedstawienia. Nie bez znaczenia są również aktorzy, występujący na scenie. Wśród fantastycznej obsady pojawiają się tak znane nazwiska, jak Piotr Adamczyk, Magdalena Cielecka, Tomasz Karolak czy Jan Peszek.

Recenzje spektaklu „Dzienniki” w Teatrze IMKA

Teatr IMKA to prywatna inicjatywa Tomasza Karolaka i nie wszyscy krytycy teatralni pozytywnie odebrali pomysł stworzenia nowej sceny w Warszawie. Tymczasem teatr przy pl. Trzech Krzyży udowadnia, że sceptycy nie mieli racji. Spektakl „Dzienniki” cieszy się fantastycznymi recenzjami. O jego wyjątkowych walorach artystycznych i moralnych pisali między innymi Joanna Derkaczew z Gazety Wyborczej, Łukasz Drewniak z Przekroju czy Agnieszka Górnicka z portalu teatrdlawas.pl. Według autorów recenzji na szczególne wyróżnienie zasługują gra aktorska Magdaleny Cieleckiej, Jana Peszka i Piotra Adamczyka, jak również wybitna reżyseria.

Spektakl został uhonorowany nominacją do Feliksów Warszawskich za reżyserię i najlepszą rolę pierwszoplanową żeńską dla Magdaleny Cieleckiej oraz najlepszą rolę pierwszoplanową męską dla Piotra Adamczyka. W 2012 roku przedstawienie zdobyło Grand Prix X Festiwalu Gombrowiczowskiego w Radomiu. Jury przyznało nagrodę zespołową oraz indywidualną dla reżysera Mikołaja Grabowskiego.

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*