Projektowanie responsywnych stron internetowych

/ Ciekawostki/ 0 comments

Działalność w jakiejkolwiek branży bardzo często wymaga od nas nie tylko osobistych spotkań z klientami, ale także stworzenia naszego własnego miejsca w sieci. Mowa oczywiście o stronie internetowej, która jest wizytówką naszej firmy, przedstawiającą użytkownikom ofertę, cennik czy też szczegóły codziennej pracy. Jak się okazuje – projektowanie stron WWW wcale nie jest takie proste, dlatego też zaleca się skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy dzięki doskonałej znajomości np. HTML, CSS czy JavaScript, sprawią, że nasza wirtualna wizytówka będzie łatwa w nawigacji, a jej wygląd dopasowany do działalności naszej firmy. W trakcie tworzenia naszej własnej strony należy również pamiętać o jej responsywności, umożliwiającej swobodne przeglądanie witryny na dowolnym urządzeniu. Specjalnie z myślą o Tobie zebraliśmy w jednym miejscu najważniejsze informacje, dzięki którym projektowanie stron internetowych przestanie być dla Ciebie przysłowiową czarną magią.

Projektowanie stron internetowych – odrobina teorii

Zanim weźmiemy pod lupę bardziej ekscytujące aspekty tworzenia stron WWW, warto na samym początku zapoznać się z odrobiną teorii i odpowiedzieć sobie na pytanie – na czym właściwie polega projektowanie stron internetowych? Jakakolwiek witryna, którą odwiedzasz w internecie, nawet ta, na której obecnie się znajdujesz, to efekt ciężkiej i bardzo często czasochłonnej pracy programistów. Każda treść, każdy obrazek, a nawet reakcja przycisku na Twoje kliknięcie to efekt starannie napisanego kodu. Najczęściej wykorzystuje się:

  • HTML odpowiedzialny za treść strony, np. tytuły czy paragrafy,
  • CSS odpowiedzialny za jej wygląd, np. kolor tła czy wielkość grafik,
  • JavaScript odpowiedzialny za interakcję użytkownika z elementami na stronie, np. reakcję przycisku na kliknięcie lub okienka pop-up.

Ten zbiór różnorodnych poleceń odpowiada za wygląd każdej witryny w sieci. Jednak projektowanie stron WWW na tym się nie kończy…

Projektowanie stron WWW. Responsywność, a co to takiego?

Jak często zdarza Ci się przeglądać różnorodne strony na Twoim telefonie komórkowym lub tablecie? Z pewnością nie raz miałeś do czynienia z sytuacją, w której odwiedzana wersja portalu dosłownie rozjeżdżała się na ekranie urządzenia, a przeczytanie czegokolwiek bez nieustannego przybliżania i przesuwania treści było po prostu niemożliwe. Tak właśnie wygląda nieresponsywna wersja strony WWW. Jak się okazuje – projektowanie stron internetowych polega nie tylko na umieszczeniu odpowiednich treści, grafik czy też zadbaniu o właściwy ich wygląd i rozmieszczenie. To także stworzenie responsywnej witryny. To magiczne słowo oznacza dostosowanie się wielkości grafik czy treści do wymiarów wyświetlacza urządzenia, na którym są one obecnie przeglądane. Responsywne strony internetowe prezentują się dobrze zarówno na ekranie komputera, jak i na tablecie czy telefonie komórkowym. I nie mówimy tu wyłącznie o modelach jednego producenta, a o wszystkich dostępnych obecnie na rynku urządzeniach.

Projektowanie stron internetowych, które charakteryzują się responsywnością, z reguły zajmuje więcej czasu, jednak efekt końcowy jest zdecydowanie tego wart. To właśnie dzięki nim użytkownik może bez problemu zapoznać się z wszelkimi dostępnymi na portalu informacjami, bez konieczności uciążliwego manewrowania na cztery różne strony ekranu. Jak w takim razie osiągnąć efekt, który zadowoli i Ciebie, i Twoich potencjalnych klientów? W trakcie projektowania strony WWW warto wyznaczyć kilka tzw. breakpointów, czyli punktów, w których layout witryny zaczyna się zmieniać. Wystarczy, że wybierzesz 2 lub 3 takie miejsca i na ich podstawie dopasujesz wielkość i rozmieszczenie tekstu i grafik, aby przeglądanie Twojej strony internetowej na dowolnym urządzeniu nie sprawiało internautom najmniejszego problemu.

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*