Odzyskaj swój podatek z Belgii

/ Prawo/ 0 comments

Legalna praca za granicą wiąże się z regularnym odprowadzaniem właściwych składek. Jeżeli należysz do grupy osób, które podjęły decyzję o wyjeździe z kraju w poszukiwaniu możliwości zawodowych, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – już dziś możesz rozpocząć procedurę, aby odzyskać swój podatek z Belgii, Holandii, Niemiec czy Anglii. W tym artykule skupimy się wyłącznie na belgijskich możliwościach zwrotu należnych Ci pieniędzy, dlatego też jeśli zdecydowałeś się na wybór akurat tej konkretnej destynacji, to usiądź wygodnie i przygotuj się na dobre wiadomości. Miłej lektury!

Podatek z Belgii – wiedza w pigułce

Na samym początku warto wspomnieć, że szansę na zwrot podatku z Belgii mają tylko osoby, które zdecydowały się na legalne zatrudnienie i regularnie odprowadzały właściwe składki. Niestety pracownikom, którzy nie posiadają udokumentowanej historii zatrudnienia na terenie tego kraju, nie przysługuje taka możliwość. Do rozpoczęcia procedury będzie konieczne zaświadczenie EOG oraz karta podatkowa Fiche, którą powinieneś otrzymać od Twojego pracodawcy.

Bez względu na długość zatrudnienia na pracownikach spoczywa obowiązek rozliczenia podatkowego z belgijskim Urzędem Skarbowym. Data złożenia takowego rozliczenia uzależniona jest od tego, czy jesteś stałym rezydentem Belgii. Jeżeli nie zamieszkujesz na stałe terytorium tego kraju, to termin złożenia odpowiedniej deklaracji upływa 9 grudnia 2017r. Pamiętaj jednak, że masz możliwość rozliczenia podatku z Belgii nawet do trzech lat wstecz.

Belgijski system podatkowy wyróżnia pięć progów podatkowych, których osiągnięcie jest uzależnione od całkowitego dochodu rocznego. Są one następujące: 25%, 30%, 40%, 45% i 50%. Niektóre osiągnięte przychody, np. dywidendy, są rozliczane w innym dedykowanym im trybie.

Jak możesz odzyskać swój podatek z Belgii

Zwrot podatku z Belgii przysługuje osobom, których przychody uzyskane na terytorium belgijskim stanowią co najmniej 75% łącznej sumy całorocznych przychodów uzyskanych przez pracownika. Dotyczy to również zarobków osiąganych na terenie innych krajów, w tym także Polski. Konieczne jest wskazanie ich w odpowiednim formularzu EU/EWR, który możesz otrzymać w Urzędzie Skarbowym.

Po przygotowaniu i prawidłowym wypełnieniu wszelkich dokumentów należy złożyć je w Federale Overheidsdienst Financien, czyli belgijskim Urzędzie Skarbowym, który następnie wydaje pozytywną bądź odmowną decyzję. W przypadku uzyskania dobrych wiadomości, czyli wydaniu przez urząd decyzji pozytywnej, na Twoje belgijskie konto zostanie Ci przelany zwrócony podatek z Belgii. Jednak jeśli takowego nie posiadasz lub nie umieściłeś jego numeru w dokumentach, to Urząd Skarbowy wysyła pod wskazany adres specjalny druk, który należy wypełnić, zawierając w nim również numer polskiego konta, a następnie odesłać.

Zwrot podatku z Belgii trwa około 6-9 tygodni od momentu wydania decyzji przez Federale Overheidsdienst Financien. Jednak im szybciej złożysz właściwe dokumenty i rozpoczniesz ten proces, tym szybciej odzyskasz zwrot swoich pieniędzy. Pamiętaj także, że błędy w formularzach wydłużają czas oczekiwania, dlatego też warto zdecydować się na pomoc specjalistów.

Odzyskaj podatek z Belgii z pomocą EU Service

EU Service umożliwia Ci odzyskanie podatku z Belgii bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że przygotujesz odpowiednią dokumentację, a następnie wypełnisz formularz dostępny na stronie internetowej firmy. Po dostarczeniu wszelkich niezbędnych informacji możesz spodziewać się telefonu od jednego z pracowników, który nastąpi maksymalnie w ciągu 48h od wypełnienia zgłoszenia. Rozmowa z konsultantem to doskonały moment, abyś zadał wszelkie pytania i mógł rozwiać swoje wątpliwości. Po jej zakończeniu wystarczy tylko czekać na efekty. Odzyskanie podatku z Belgii jeszcze nigdy nie było takie proste!

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*