Kiedy udać się do psychologa? Psycholog Mokotów radzi

/ Zdrowie/ 0 comments

Wizyta u psychologa wciąż kojarzy nam się negatywnie. Zwykło się uważać, że z usług tego typu specjalistów korzystają jedynie osoby, mające poważne problemy psychiczne. Tymczasem w Stanach niemal każdy dorosły mieszkaniec największych miast regularnie korzysta z wizyt w gabinetach psychologów. W Polsce minie jeszcze sporo czasu, zanim zaczniemy publicznie przyznawać się do korzystania z pomocy. Często jednak sytuacje życiowe sprawiają, że powinniśmy, a wręcz musimy udać się do psychologa. Kiedy? Koniecznie przeczytaj.

Psycholog leczy duszę

Zazwyczaj mamy sposoby na wszelkiego rodzaju dolegliwości fizyczne. Ból głowy – sięgamy po tabletki przeciwbólowe. Grypa lub przeziębienie – idziemy do lekarza. Problemy z zębami – udajemy się do dentysty. Trudno zatem stwierdzić, dlaczego tak naprawdę nie korzystamy z usług psychologa, skoro bardzo często mamy problemy z dobrym samopoczuciem lub panowaniem nad emocjami.

Psycholog Mokotów radzi, aby w każdej sytuacji, kiedy poczujemy, że coś złego dzieje się w naszym życiu, udać się na wizytę u specjalisty. Powinniśmy także dokładnie słuchać otaczających nas osób – często powiedzą nam one o tym, czego sami nie dostrzegamy. Nie denerwujmy się uwagami innych. Przyjmijmy je i rozważmy.

Kiedy pójść do psychologa?

Istnieje wiele momentów, kiedy to powinniśmy skorzystać z usług psychologa. Podstawowe sytuacje to:

  • uzależnienie lub współuzależnienie,
  • problemy z odżywianiem,
  • gwałt,
  • śmierć najbliższej osoby,
  • doświadczenie przemocy,
  • zdiagnozowanie poważnej choroby.

Powyższe sytuacje są niezwykle trudne i często nie możemy sobie z nimi poradzić. Dopiero fachowa pomoc sprawia, że jesteśmy w stanie nieco się uspokoić, wrócić do równowagi i spojrzeć w przyszłość z nadzieją. Do psychologa warto udać się także w innych, mniej drastycznych momentach życia. Wiele czynników może wpłynąć na naszą złą kondycję psychiczną.

  1. Długotrwały stres.

O zgubnym wpływie stresu na nasze życie nie musimy nikogo przekonywać. Nie zawsze jednak pamiętamy, że ciągłe podenerwowanie może mieć również wpływ na nasze relacje z innymi ludźmi. Zestresowani łatwiej wybuchamy – stajemy się agresywni. Szybko denerwujemy się najmniejszymi błahostkami, a swoją frustrację wyładowujemy na rodzinie lub współpracownikach. Jeśli nie potrafimy samodzielnie poradzić sobie ze stresem, czas udać się do psychologa.

  1. Brak kontroli nad emocjami.

Przypadłość ta może łączyć się z chronicznym stresem, ale nie musi. Furia, spowodowana kolejką w sklepie czy opóźniającym się autobusem, niekontrolowana złość z powodu krzywo postawionej książki to najlepsze dowody na to, że potrzebujesz pomocy. Zwróć też uwagę na komentarze, które otrzymujesz od innych osób. Jeśli ktoś zasugeruje ci, że twoje zachowanie odbiega od normy – przeanalizuj tę uwagę. Pomoc psychologa może okazać się niezbędna.

  1. Niekończąca się jesienna chandra.

Jesień to czas, kiedy wiele osób popada w melancholię. Spowalniamy ruchy, jesteśmy bardziej leniwi, nie mamy ochoty wychodzić z domu. Zazwyczaj stan ten mija dość szybko i znów możemy wrócić do codziennych czynności. Jeśli jednak twój smutek utrzymuje się na dłużej, ulubiony film nie poprawia humoru, a na wizytę u przyjaciółki nie masz ochoty – czas zastanowić się nad wizytą u psychologa. Obniżony nastrój połączony z niechęcią do spotykania się z ludźmi może świadczyć o depresji.

  1. Myśli samobójcze.

Kiedy zaczynasz uważać, że życie nie ma sensu, nic cię nie cieszy, a jedynym rozwiązaniem kłopotów byłoby udanie się na tamten świat – psycholog jest niezbędny! Tego typu rozważania jeszcze nigdy nie przyniosły nikomu ulgi ani nie ułatwiły wyjścia z kłopotów. Zapomnij o myślach samobójczych! Skorzystaj z pomocy, dzięki której znów staniesz na nogi.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*