Wycena mieszkania Kraków – jak wygląda proces wyceny nieruchomości?

/ Nieruchomości/ 0 comments

Wycena mieszkania zazwyczaj wykonywana jest w momencie, gdy chcemy uzyskać kredyt hipoteczny na jego zakup. Operat szacunkowy może również zostać stworzony wówczas, gdy planujemy mieszkanie sprzedać lub podarować, a także w sytuacji, kiedy nieruchomość uległa zniszczeniu. Zapytaliśmy ekspertów, jak wygląda proces wyceny mieszkania w Krakowie.

Wycena mieszkania Kraków – od oferty do operatu szacunkowego

Zazwyczaj wszystkie usługi na rynku, wymagające podpisania umowy, rozpoczynają się od momentu, kiedy to ów dokument zostanie potwierdzony. W przypadku wyceny mieszkania w Krakowie proces ten zaczyna się już wtedy, gdy złożymy ofertę stworzenia operatu szacunkowego. Dlaczego? Bowiem to właśnie w takim „zapytaniu” znaleźć się musi nie tylko opis samej nieruchomości, lecz także zakres wyceny oraz jej cel. Kolejnym etapem jest podpisanie umowy, które potwierdza wszystkie ustalenia. Można zatem uznać, że złożenie oferty to moment zerowy.

  1. Zapoznanie się z mieszkaniem

Wycena nieruchomości Kraków rozpoczyna się od przeanalizowania wszystkich dokumentów, dostarczonych przez klienta. Dotyczą one między innymi dochodów, które generuje nieruchomość, zabudowy, potencjału inwestycyjnego, a także jej sytuacji prawnej. Po dokładnym przebadaniu dokumentów rzeczoznawca udaje się do wycenianego mieszkania. Dokładnie ocenia stan budynku, jego otoczenie oraz funkcjonalność. To właśnie od tych cech zależeć będzie cena, uwzględniona w wycenie mieszkania.

  1. Analiza rynku nieruchomości w Krakowie

Po zapoznaniu się z wycenianym mieszkaniem, rzeczoznawca rozpoczyna analizę rynku. Często wyszukuje nieruchomości o zbliżonym standardzie do tej wycenianej i ich ceny transakcyjne. Ponadto analizuje też popyt, podaż, stopy zwrotu z inwestycji czy stawki czynszowe. Wycena mieszkania Karków to zadanie kompleksowe.

  1. Metodologia wyceny

Trzecim etapem wyceny mieszkania w Krakowie jest wybór metodologii działań. Rzeczoznawcy majątkowi dostosowują ją do rodzaju nieruchomości, stanu rynku, a także celu sporządzenia operatu szacunkowego.

  1. Wstępna wersja wyceny

Wstępna wersja wyceny mieszkania w Krakowie tworzona jest w momencie, kiedy rzeczoznawca majątkowy posiada niedostateczną ilość dokumentów lub innych czynników, z powodu których niemożliwe jest sporządzenie ostatecznego operatu szacunkowego. Dopiero po uzupełnieniu wszelkich braków tworzona jest końcowa wycena nieruchomości Kraków.

  1. Jak długo to trwa?

Sporządzenie wstępnego operatu szacunkowego zajmuje zazwyczaj około 10 dni roboczych od momentu podpisania umowy. Po otrzymaniu pierwotnej wersji dokumentu klient ma jeszcze 5 dni roboczych na uzupełnienie braków w dokumentacji. Następnie tworzony jest ostateczny operat szacunkowy, który ma moc prawną. Cała procedura trwa zazwyczaj około 20 dni roboczych, jednak możliwe jest stworzenie skróconej wersji wyceny mieszkania, która trwa od 5 do 7 dni roboczych.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*